od Richard Gróf » Ne Júl 12, 2009 2:04 pm
Peter, vo Vasom pripade sa pravdepodobne jedna o panickú poruchu... Pytate sa, co by pomohlo. Skusim Vam strucne nacrtnut nejake moznosti, ale aj pri Vasich tazkostiach plati, ze by ste svoj stav mal podrobnejsie konzultovat s lekarom alebo psychologom. Pri uzkostnych stavoch, kde patri aj panicka porucha, sa najviac osvedcuju postupy tzv. kognitivno-behavioralnej terapie (skratka KBT). Tato terapeuticka skola veri, ze zmenou niektorych postojov a treningom urciteho spravania sa dosiahne aj zmena emocionalneho prezivania alebo sa aspon zlepsi kvalita zivota v tom, ze strach a uzkost nam nebrania robit veci, ktore by sme normalne robili. Konkretne rady by zneli asi takto...
1. Studujte objektivne informacie o Vasich symptomoch. Zozente si literaturu o uzkostnych poruchach a kognitivne-behavioralnej terapii. Informacie by Vas mali presvedcit o tom, ze sa nejedna o ziadny zdravie ohrozujuci stav. Aj ked pocity ako "hrobarovi na lopate" su realne, nijako priamo neohrozuju Vase zdravie. Nezastavi sa Vam srdce, neprestanete dychat, nezblaznite sa. Fyzicke prejavy, ktore pocitujete, su prejavom silnej uzkosti. Niekedy sa tak mozete dostavat do zacarovaneho kruhu, kedy sa bojite, ze to znova pride... a tento strach z ocakavania priznakov, Vam ich naozaj spusti... zrychli dych, zvysi potenie, rozbusi srdce, zacne sa tocit hlava... nasleduje myslienka "uz je to tu zase"... ta spusti este vacsi strach, ktory vyspickuje panicky atak. Tato neprijemna udalost potom este viac cloveka zneistuje do buducna, cim sa anticipacny strach z navratu symptomov zvysuje a tak stale dookola. Je dolezite rozumiet tomu mechanizmu a velmi zalezi na Vasom postoji k celej veci. Pokial sa budete bat Vasho strachu a symptomov, tak prave tento strach ich bude znova a znova spustat. Objektivne informacie pomahaju tento sekundarny strach zmensit a tiez pomozu budovat doveru k dalsim technikam terapeutickeho treningu...
2. Naucte sa ovladat aicke fyziologicke prejavy uzkosti. Zacnite trenovat nejaku formu relaxacie, odporucam autogenny trening. Robte dychove cvicenia. Relaxacia je opakom uzkosti... tak ako mysel ovplyvnuje telo, tak telo ovplyvnuje mysel. Ziskajte pod kontrolu svoje telo a ziskate kontrolu aj nad prezivanim. Naucte sa dychat pomaly, plynule a hlboko, uvolnujte svaly. Ak si budete vediet privodit stav relaxacie za beznych podmienok, skuste to nasledne robit aj v situaciach s malym stresom, potom v situaciach so strednou urovnou strachu a mate vyhrane, ak sa Vam to podari dosiahnut v stavoch paniky.
3. Otuzujte sa strachom. Nevyhybajte sa situaciam, ktore vo Vas vyvolavaju uzkost, ale naopak zamerne ich vyhladavajte a navodzujte. Zacnite s malo uzkostnymi situaciami, ak sa po case presvedcite, ze svoje prejavy strachu v nich dokazete zvladnut, vyberte si tazsiu a tazsiu situaciu. Tymto treningom nebudete mat len teoreticku vedomost o tom, ze strach Vam nemoze ublizit, ale aj priamu skusenost, ze aj ked sa moze stat, ze strach Vas niekedy prekvapi, zvladnete ho a preto sa ho nemusite bat dopredu... Otuzovanie zvysi Vasu sebadoveru a zmensi sekundarny strach.
Kombinaciou realnych postojov a praktickeho nacviku by ste mal po nejakom case ziskavat postupne nad strachom prevahu. Toto je len velmi porvchny popis niektorych technik. Ak by ste to myslel s KB terapiou vazne, minimalne si najdite dalsie informacie a optimalne vyhladajte psychologa, ktory ma s danymi KB technikami skusenosti. Psycholog Vam bude robit sprievodcu na klukatej ceste a davat spatnu vazbu, ci postupujete spravne a ci niekde nerobite chyby.
Zelam vela odvahy a uspechov