Strach z neúspechu alebo nízke sebavedomie?

Strach z neúspechu alebo nízke sebavedomie?

Odoslaťod srdiecko32 » St Aug 17, 2011 4:20 pm

Neviem, či som si vybrala správnu kategóriu, ale myslím si, že moj problem je v nizkom sebavedomí. Na prvý pohľad to nie je na mne vidno, ale to je preto, lebo sa neskutočne ovládam a svoj strach, nervozitu viem do určitej miery schovať. Pracujem vo vlastnom obchode priamo so zákazníkmi a môj rešpekt a strach z cudzích ľudí je v niektorých prípadoch až taký veľký, že sa prejavuje fyzicky na mojom tele. Obyčajne je to pri riešení alebo hrozbe nejakého problému - pri komunikácii s cudzím človekom/zákazníkom moje telo doslova stuhne, hrdlo sa zovrie, vyrútia sa mi fľaky po tvári a hrudi a v najhorších prípadoch sa mi roztrasú - rozkmitajú ruky tak, že ich neviem ovládať - nedokážem uchopiť pero, alebo tovar bez toho, aby si to zákazník nevšimol. Strašne pri tom trpím, často to dokonca aj veľmi bolí, srdce mi búcha až na jazyku a trvá mi i niekoľko minút, kým sa to upokojí. S týmito prejavmi neskutočného strachu z niečoho, čo neviem ani pomenovať - asi možného neúspechu - som sa trápila aj v predchádzajúcich zamestnaniach. Pritom moje zamestnania boli vždy atraktívne, vedúce postavenia v ekonomickej oblasti, práca s klientami v banke... Nemôžem si s tým rady, mám strach, že situáciu nezvládnem a raz sa tu pred cudzími ľudmi úplne zosypem, t.z. rozplačem - čo sa mi stáva v blízkosti mojich priateľov a rodiny, ale pred cudzími ľudmi a zákazníkmi si to nemôžem dovoliť - by som sa úplne znemožnila, nakoľko pracujem na verejnom priestranstve v obchodnom dome... Prosím vás, čo by som mala robiť, mám si ísť dať predpísať nejaké lieky, alebo dať si vyšetriť nervy :) Už 2 mesiace sa napchávam magnéziom 3 tablety denne - čo mi stlmilo bolesť, ktorú som mávala vo svaloch, keď som vnímala čo len malinký problém a preberala som ho len v mojej mysli, ale tieto stavy, pri ktorých sa celá trasiem sa mi stále vracajú...
Vopred ďakujem za váš čas a pomoc
srdiecko32
 
Príspevky: 1
Založený: St Aug 17, 2011 3:47 pm

Re: Strach z neúspechu alebo nízke sebavedomie?

Odoslaťod Lukin.7 » Št Aug 18, 2011 6:58 pm

Dobrý den. Mám podobný problém a také na něj hledám řešení.
Je mi 18 let a chodím do autoškoly. Do zkoušek mi zbyvají již jenom 3 jízdy (dělám je asi ve čtvrtek za týden), ale žádné zlepšení se nekoná. Instruktor mi často nadává, že ho neposlouchám a nenechám si poradit nebo že si z něho dělám srandu. Dnes mi dokonce řekl, že by možná byl radši kdyby mě u zkoušek vyhodili, než abych pak někoho přejel.
Nejde ale o to, že bych ho neposlouchal nebo si z něj dělal srandu (to by mě nikdy nenapadlo)... já jen nestíhám vnímat a vykonávat vše, co mi řiká. Proto mám strach že při zkouškách neuspěju a hodně mi to snižuje sebevědomí.
Mužete mi prosím někdo poradit?
Lukin.7
 
Príspevky: 1
Založený: Št Aug 18, 2011 6:18 pm

Re: Strach z neúspechu alebo nízke sebavedomie?

Odoslaťod medulienka22 » Pi Dec 30, 2011 3:16 pm

No tak ja sa pridam ,pretoze uz vazne neviem co mam zo sebou robit.Ja som si na trasenie ruk uz v podstate zvykla a trasu sa mi skoro stale:(vela ludi mi to uz podotklo,no a moja odpoved bola vzdy -to je u mna normalne...to by este nebolo az tak zle ale najhorsie u mna je,ze akonahle sa dostanem do stresovej situacie zabudnem aj ako sa volam:(a vzdy zo mna vide taka blbost,ze sa hambim az na smrt...vtedy doslova domotam vsetko co sa da:(velmi ma to ubija a vnutorne zerie:(neviem ci je to tym,ze zijem v anglicky hovoriacej krajine ale na sk som pracovala ako financna poradkyna a rozpravala denno denne z desiatkami ludi a vtedy som to az tak nepocitovala...proste neviem sa sustredit a cele vnutro sa mi trasie ako keby ma tam nieco zozieralo:(presla som v zivote dost tazkymi etapami ,ktore mozno na mne nieco nechali:( najviac zo vsetkeho si zelam byt vyrovnany,kludny clovek a vobec neviem ako na to ,som z toho zufala:(ak nieco na to existuje dajte mi prosim vediet ,lebo vazne uz budem asi donutena nikam nechodit a zatvorit sa doma medzi 4-stenami:(budem vdacna za kazdu radu ,dakujem:)
medulienka22
 
Príspevky: 2
Založený: Pi Dec 30, 2011 12:56 pm

Re: Strach z neúspechu alebo nízke sebavedomie?

Odoslaťod medulienka22 » Po Jan 02, 2012 7:53 pm

no asi som zase napisala na zlu stranku:(((((
medulienka22
 
Príspevky: 2
Založený: Pi Dec 30, 2011 12:56 pm

Re: Strach z neúspechu alebo nízke sebavedomie?

Odoslaťod milanzv » St Mar 07, 2012 1:25 pm

Pekný deň či večer. So záujmom som čítal vaše príspevky. Som presvedčený, že kazdy človek zažije v živote situáciu alebo nejaké obdobie keď Ho jeho sebavedomie "zradí" . Aj mne sa to stalo mnoho krát. Čo ti môže pomôcť? Zhlboka sa niekolko krát nadýchni .je naozaj dôležité uvedomiť si, čo hrozné sa môže stat ,keď príde zákazník, keď má niekto osloví... Nic, nič sa nestane. Prečo pustiť do svojho vnútra strach a pochybnosti? Vzpomeň si čo všetko si živote dokázal/la .Kazdy sme jedinečný a výnimočný, kazdy aj ty dokáže svoje okolie obohatiť neskutocnych spôsobom časom svojej osobnosti. Nebyť teba tak priestor ktorý tvoja osobnosť ovláda by bol prázdny a to je tvoja obrovská hodnota. Nerieš minulosť a neúspechy a zlyhania. Miluj seba, povedz si to ako veľmi sa máš rád/a aký/a si úžasný/a že všetko zvládneš lebo si najsikovnejsi/a. Život je krátky a krásny tešme sa z neho. Prajem vám úprimne aby ste našli krásu, odvahu a silu vo vašom vnútri. Je to možné! Krásny deň.
milanzv
 
Príspevky: 2
Založený: St Mar 07, 2012 1:01 pm

Re: Strach z neúspechu alebo nízke sebavedomie?

Odoslaťod Ayka77 » Ut Okt 22, 2013 3:18 pm

Medulienka,

ja prezivam momentalne to iste ,zijem v zahranici ale mam niekedy z nicoho nic stres a ,,bojim sa " rozpravat sa s ludmi :( neviem ako to mam prekovat...ma niekto napad?
Ayka77
 
Príspevky: 4
Založený: Ut Okt 22, 2013 5:44 am


Naspäť na Sebavedomie