Vseobecne plati, ze ak je ta moznost, manzelske problemy je najlepsie riesit sucasne s partnerom. Ak by ste manzela presvedcili ku konzultacii, je dolezite, aby ste sa jej zucastnila aj Vy. Bohuzial tu sa online konzultacie stavaju technicky tazsie realizovatelne, lebo len malokto ma vstup pre dva mikrofony a striedanie sa pri jednom je sice mozne, ale pri zapalenej diskusii trocha nesikovne. Rovnako webkamera by mala mat v zabere vas oboch. Co sa tyka parovych konzultacii naozaj doporucujem radsej osobnu navstevu poradne v mieste Vaseho bydliska, online formu zvolte iba ked sa neda inak. Ak by ste sa predsa len rozhodli ku mne objednat, blizsie informacie postupu najdete na
http://www.onlinepsycholog.sk/internetovy_hovor.htmlK Vasmu prispevku...
Je nepochybne dobre, ze situaciu chcete riesit, pretoze hrozi, ze tento druh problemov sa bude casom stupnovat a uzatvarat v zacarovanom kruhu, kde sa pricina stava nasledkom a nasledok pricinou. Ten zacarovany kruh v pripadoch podobnym Vasemu zvykne posobit asi nasledovne... Cim vacsi vyviniete citovy natlak na "zodpovednost", "starostlivost", "pomoc" a "cas straveny s rodinou", cim viac sa budete veci snazit ziskat tlakom pod kontrolu, tym vacsiu bude mat manzel chut utekat od tohto tlaku do krcmy, "vypadnut" z dusneho prostredia, prist cim neskor, aby sa vyhol hadke alebo slzam. Cim viac vycitiek, tym viac sa moze vyhybat rozhovorom a rieseniam z obavy dalsich hadok. Cim viac vycitiek, tym vacsia nechut nieco pod natlakom doma urobit. Cim viac sa zas on bude vyhybat, utekat, nepomahat, odmietat situaciu riesit, tym vacsia bude logicky Vasa nespokojnost, podrazdenost, nervozita, tym vacsia tendecia reagovat hnevom, vyhrazkami, vycitkami, slzami. A tak dokola.... cim viac vycitiek, tym viac utekov, cim viac utekov, tym viac vycitiek. Tymto nechcem povedat, ze by ste sa situacii mali pre pokoj v dome prisposobit. Len poukazujem na to, ze mnoho krat to tak byva, ze manzel svojim spravanim vyvolava reakciu manzelky a manzelka zas reakciu muza. Nemusi to byt vsak pravidlo.
Na druhej strane situacia je pre Vas neunosna, v manzelstve nie ste spokojna a ked Vas muz hovori, ze ma zlu zenu, urcite nie je situacia priazniva ani pre neho. Problem treba rozhodne riesit, nenechajte ho zajist tak daleko, ze budete obaja tak otraveni a vycerpani dlhotrvajucimi konfliktmi a bojom kto z koho, ze vam obom na riesenie nezostane chut ani energia. Ak sa stale mate radi, je to skvely zaklad, na ktorom sa da pracovat. Vy by ste mozno mohla urobit nieco pre manzela... aby sa necitil do vsetkeho nuteny a tlaceny, respektovala potrebu oddychu a individualneho casu, uznala a ocenila, co pre rodinu robi, a zaroven bez hnevu a vycitiek hovorila o tom, co sa vo Vas posledny cas odohrava, co Vam chyba a o co by ste s nim potrebovala v klude riesit. A manzel by zas mohol urobit nieco pre Vas... aby ste sa necitila, ze ste na vsetko sama, mozno na druhej kolaji, akasi nepovsimnuta a zabudnuta spolu s rodinnymi povinnostami, mohol by rovnako ocenit Vasu pracu pre rodinu, uznat rovnako Vasu potrebu na oddych a individualny cas a mohol by ponut riesenia a navrhy, ako si povinnosti rovnomernejsie rozdelit... Tak ci tak onedlho Vam skonci materska a "argumenty" o chodeni do roboty neobstoja.
Som si vsak vedomy toho, ze riesenie asi nebude uplne jednoduche, inak by ste ho pravdepodobne uz davno spolu zrealizovali... Do hry vstupuje rad dalsich faktorov... napr. kto je vztahu viac dominantny a v ktorych oblastiach, kto si moze viac dovolit hrat "tvrdsiu hru" a preco alebo kedy, ako mu to umoznuje ten druhy, ako je to s bojom o moc presadzovanim si narokov, ako je s neistovou a obavami, blizkostou a intimitou, ocakvaniami od manzelstva a rodiny, hodnotami a preferenciami, ako s Vasim sucastnym vztahom suvisia deti, atd. ...
Hladanie spolocneho riesenia, ktore uspokojuje oboch, byva obvykle dlhy proces, na ktory neexistuju tabulky ani instantne rady. Pre kazdy par existuje unikatne riesenie. Kontaktovat psychologa je dobry napad. Pri parovom poradenstve Vam moze pomoct hladat kompromisne riesenia, hovorit o probleme konstruktivne a zabranit hadke, moze vam dat spatnu vazbu na to, co vidi, ze sa medzi vami deje a preco sa vam problem nedari vyriesit. Moze dat navrhy, co by ste obaja mohli zlepsit a co naopak robite dobre. Moze rozsirit moznosti a spolu s vami vytvorit alternativne riesenia, aj ked vyber, ktorou cestou ist, zostane vzdy na vas. Moze pomoct preformulovat situaciu, pocity a myslienky tak, aby tomu ten druhy lepsie rozumel. Moze pomoct identifikovat podvedome/skryte mechanizmy, ktore sa vo vasom vztahu uplatnuju a davaju mu vyslednu podobu. V prvom rade je vsak treba vôlu oboch partnerov situaciu riesit.